Kurser

MÖLNDALS DANSSKOLA - SCHEMA Hösten 2024

 


MÅNDAG 
• Kl 17.15-18.00 Dansmixarna förskoleklass- åk 3 Anmälan
• Kl 19.30-21.00 Tiodans standard medel nivå Anmälan
• Kl 18.30-20.00 Standard Tävlingsträning A-B Klass (Pedagogen Park)
• Kl 18.00-19.30 Tango för rookies  Anmälan


TISDAG 
• Kl 18.00-19.00  Latin Fitness  Anmälan

• Kl 19.00-20.30 Tango för rookies  Anmäla
• Kl 18.00-19.00 Latin Tävlingsträning E-C Klass  
• Kl 19.00-20.30 Latin Tävlingsträning B-A Klass 


ONSDAG 
• Kl 17.15-18.00 Dansmixarna förskoleklass- åk 3 Anmälan 
• Kl 18.00-19.30 Tango medel/fortsättning Anmälan
• Kl 19.30-21.00 Tango avancerad Anmälan
• Kl 18.30-20.00 Standard Tävlingsträning (Pedagogen Park)


TORSDAG 
• Kl 18.00-19.30 Latin Tävlingsträning C-A Klass
• Kl 19.30-20.30 Latin med Lucas Anmälan
• Kl 19.30-21.00 Embrace your Fox  Anmälan


SÖNDAG
• Kl 12.00-13.10 Dansmixarna fortsättning  Anmälan
• Kl 13.15-14.00 Dansmixarna  förskoleklass till åk 3 Anmälan
• Kl 16.00-17.30 Tiodans grund Anmälan
• Kl 17.30-19.00 Tango för rookise Anmälan
• Kl 19.00-20.30 Tango grund/medel  Anmälan
• Kl 17.30-19.00 Fox Grund Anmälan
• Kl 19.00-20.30 Let Your Fox Flow Anmälan

Fox

TORSDAG
Embrace your fox. Embrace your fox är modern fox med inspiration från bland annat argentinsk tango och 10 dansen. En spännande och skön mix som får din dans att bli något alldeles extra!
Kursen är på avancerad nivå och riktar sig till dig som dansar regelbundet. Du vill utveckla din dans, få ny inspiration och testa nya  saker. Övningar och figurer är anpassade för att kunna användas på de sociala dansgolven och ge en spännande variation i dansen. Vi tränar hållning, stegteknik, musikanpassning och balans, för att ge din dans en mjuk och skön känsla. Med en touch av den eleganta och sensuella tangon. Drivet, tekniken och kraften i 10 dansen underbara värld. Detta är en av två fortsättningskurser. För att kunna gå fortsättningskurserna bör du ha gått Embrace your fox. Kursledare Jonas Adolfsson & Sandra Pedersen. Start: 19 sep.
Pris: 1790:-
• Kl 19.30-21:00 Fox - Anmälan

SÖNDAG
Fox grund
är en kurs i modern-fox med inspiration från bland annat argentinsk tango och 10-dansen.
Det blir en spännande och skön mix som får din dans att bli något alldeles extra! Kursen är på nybörjarnivå och riktar sig till dig som aldrig har dansat.. Övningar och figurer är anpassade för att kunna användas på de sociala dansgolven och ge en spännande variation i dansen. Vi tränar hållning, stegteknik, musikanpassning och balans, för att ge din dans en mjuk och skön känsla.
Start: 22 sep.
Pris 1090:- Kursen omfattar 10ggr
Kursledare: Jonas Adolfsson & Sandra Pedersen
• Kl 17.30-19:00 Fox Grund - Anmälan

Let your Fox flow
Vill du ta din Fox till nästa nivå? Genom att fokusera på, och slipa, din grundteknik kommer du att få en större möjlighet att uttrycka dig i dansen och skapa den magi på dansgolvet som vi alla längtar efter. Det finns många anledningar till att lägga tid på att utveckla sin dansteknik. Du får ett bättre flöde över golvet, större kontroll på dina rörelser, bättre balans och möjlighet att genomföra turer på alla nivåer på ett både snyggare och tydligare sätt.
Kursen vänder sig till dig som är en van dansare och vill utveckla din teknik och få ny inspiration. Du är sugen på att tänka nytt och bryta dina gamla mönster. Vi kommer att träna hållning, steg, balans, driv och mycket mer för att ge din dans en mjuk och skön känsla. Vi kommer att utgå från några olika turer och använda dessa för att träna både förar- och följarteknik och även jobba lite med styling och andra sätt att uttrycka sig i dansen.
Start 22 sep. Kursen omfattar 10 ggr
Pris 1790:-
Kursledare: Jonas Adolfsson & Sandra Pedersen
• Kl 19.00-20.30  Let your Fox flow  Anmälan 

Barn & Ungdom

MÅNDAG
• Kl 17.15-18 DANSMIXARNA förskolan till åk3
ANMÄLAN 

ONSDAG
• Kl 17.15-18 DANSMIXARNA förskolan till åk3
ANMÄLAN 

SÖNDAG
• Kl. 12.00-13.10 DANSMIXARNA fortsättning
ANMÄLAN
• Kl. 13.15-14 DANSMIXARNA  förskoleklass till åk3
ANMÄLAN

Argentinsk Tango

Måndag 

Tango för rookies!
Nyfiken på tango? Då har vi en perfekt kurs för dig.På ett roligt och lekfullt sätt guidas du genom de grundläggande momenten. Du lär dig stilsäkra turer, blir trygg på golvet och självsäker i mötet med din partner.

  • Vi jobbar med omfamningen
  • rollerna i paret och deras interaktion
  • Vi introducerar de grundläggande rörelserna som får dig att dansa från dag ett.

Start 22 Januari kl 18.00-19.30
10 gånger Pris 1895:-  Anmälan

TISDAG
Tango i Uddevalla grund.Kl.
18.00-19.30 tango grund steg 1 Anmälan
Tango i Uddevalla fortsättning. Kl 19.40-21.10 Argentinsk Tango i UDDEVALLA- Anmälan

ONSDAG
På onsdagar öppnar vi skolan redan kl 17.00 för alla tangosugna dansare! Lilla studion är öppen för practica mellan Kl 17-21  LILLA PRACTICAN  gratis för elever, 50:- för övriga

Tango för rookies! onsdag
Nyfiken på tango? Då har vi en perfekt kurs för dig.På ett roligt och lekfullt sätt guidas du genom de grundläggande momenten. Du lär dig stilsäkra turer, blir trygg på golvet och självsäker i mötet med din partner.

  • Vi jobbar med omfamningen
  • rollerna i paret och deras interaktion
  • Vi introducerar de grundläggande rörelserna som får dig att dansa från dag ett.

Start 24 januari kl 17.30-18.30
10 gånger Pris 1495:-  Anmälan

Tango  medel/fortsättning Kl. 18.30-20.00
I den här klassen gå vi djupare in i detaljerna i tangon. God kunskap om de vanligaste grundstegen i tango förväntas på denna nivå, så att kvalitet kan vara i fokus. Vi kommer att arbeta med att förändra musikens dynamik, kombinera element och ge mening åt de rörelser vi väljer. Vi kommer också att sträva efter att förbättra kommunikationen inom paret, förstå hur vi kan inspirera vår partner och bidra till parets kreativitet.

Efter klassen uppmuntrar vi alla att fortsätta friträna i lilla studion, för att befästa kunskapen.

Start 24 januari kl 18.30-20.00
10 gånger Pris 1895:-  Anmälan

Tango avancerad kl.20.00-21.30

I den här klassen fortsätter vi gå djupare in i detaljerna i tangon. God kunskap om alla grundsteg i tango förväntas på denna nivå, kvalitet och teknik är i fokus. Vi kommer att arbeta med att förändra musikens dynamik, kombinera element och ge mening åt de rörelser vi väljer. Vi kommer också att sträva efter att förbättra kommunikationen inom paret, förstå hur vi kan inspirera vår partner och bidraga till parets kreativitet. Vi utvecklar förståelsen av de stående benet och oppositions-contraposition i steg och omfamningen.
Vi uppmuntrar alla att fri-träna i lilla studion innan klassen startar, för att vara uppvärmd innan tango avancerad startar.

Start 24 januari kl 20.00-21.30 Anmälan

 

SÖNDAG

Tango för rookies! söndag kl. 16.00-17.30
Nyfiken på tango? Då har vi en perfekt kurs för dig. Tango för rookies! På ett roligt och lekfullt sätt guidas du genom de grundläggande momenten. Du lär dig stilsäkra turer, blir trygg på golvet och självsäker i mötet med din partner.

  • Vi jobbar med omfamningen
  • Rollerna i paret och deras interaktion
  • Vi introducerar de grundläggande rörelserna som får dig att dansa från dag ett.

När du känner dig bekväm med innehållet i den här kursen är du redo att ta steget upp till nästa nivå grund-medel 1.  

Kursen omfattar 10 lektioner, varje lektion är 1.5 tim
Kursavgift 1895:- Start 28 januari kl. 16.00-17.30
Anmälan


Tango  grund-medel 1. Kl.17.30-19.00
I den här klassen gå vi djupare in i detaljerna i din dans. God kunskap om de vanligaste grundstegen i tango förväntas på denna nivå,  så att kvalitet kan vara i fokus. Vi kommer att arbeta med att förändra musikens dynamik, kombinera element och ge mening åt de rörelser vi väljer. Vi kommer också att sträva efter att förbättra kommunikationen inom paret, förstå hur vi kan inspirera vår partner och bidra till parets kreativitet

Kursavgift: 1895:- kursen omfattar 10 ggr
Anmälan

 

Latin Fitness

TISDAG
Latin Dance Fitness Dansklass för dig som vill dans solo och älskar latinmusik. Här jobbar vi med blandade rytmer som Samba, Cha-cha, Salsa, Jive, mfl. Vi jobbar med kondition och smidighet. Du lär dig grunderna i de olika danserna som binds ihop till roliga koreografier. Ingen förkunskap krävs. Latin Dance Fitness är en öppen klass där du kan gå hela terminen eller välja drop-in.
Pris 15 ggr 1395:-
Drop-in Pris 120:-

Lärare Ebba Nielsen

• Kl 18:00-19:00  Anmälan

Tiodans

 

Grundkurs i 10-dans Du lär dig grundtekniken och får en koreografi i Vals, cha-cha och Quickstep.Vi jobbar med föra-följa, hållning och rytmer som gör din dans snygg, spännande och intressant på dansgolvet.

SÖNDAG• Kl 16.00-17.30 Tio-dans m Camilla Vals, Cha-cha, Quickstep, Jive Grund  - Anmälan

Fortsättningskurs 10-dans medel/avancerad Nu tränar vi vidare med alla fem standard danserna. Vals, quickstep, slowfox, tango och wienervals. Vi jobbar med fria figurer och teknik, fokus är att ha roligt med tiodansen och utveckla förningen så du kan använda den i sociala sammanhang. Kursen passar dig som dansat minst två terminer och känner dig redo för lite mer avancerade steg. Eller dig som tävlat tidigare och vill träna dans utan att behöva tävla.

 MÅNDAG kl 19.30-21.00 10-danskurs medel-avanc. Anmälan

 

AfterWeek

AW
Vår populära Dans-AW. Där du provar något nytt, träffar kul dansglada människor och dansar loss till skön musik, den bästa starten på din helgen!

Kvällen startar med mingel kl 19.00. 19.00 börjar 45min Prova-på med kvällens värd.
Vi lär oss grundsteg och coola moves. Dansgolvet är öppet fram till 22.00
Vi blandar Vals, Cha-cha, Quickstep, Rumba, Jive med viss tonvikt på kvällens temadans.
En AW-kväll är perfekt att ta med sig vänner som aldrig dansat 10-dans. Vi är många som gärna dansar med ”nya”dansglada människor.

FOX
Nytt för säsongen är våra tema listor!
För att göra din dansupplevelse spännande och varierad, har varje Foxnight en egen spellista med ett nytt och fräscht tema.

PRACTICA
En danskväll med fokus på att träna din tango. Vi blandar nya sköna låtar med traditionell tangomusik, vi har cortina mellan varje tanda.

Practica varje onsdag hela sommaren fram till den 31/8. Kl.18.00-22.00 

https://www.molndalsdansskola.se/dansaw/

Latin med Lucas
Grundkurs i Latin på torsdagar.
Du lär dig de första danserna inom Latindansens,
Cha cha cha, Jive och Rumba. och mot slutet även lite samba!
Här får du en god grund att stå på och gör dig till en bra all round dansare.

Efter kursen finns det flera möjligheter till fortsättningskurser med sociala eller tävlings inriktning.

 

Lärare: Lucas Malina (Vice champion senior tendance 2022-2023)
Kursstart 14 sept 19.30
Pris 1895:-
10ggr
Tävlingsgrupper

Tävlingsgrupperna  V. 33-49  (16 veckor)
MÅNDAG
• Kl 18:00-19:00 Standard Tävlingsträning E- C Klass Dansskolan
• Kl 18:30-20:00 Standard Tävlingsträning B-A Klass, Pedagogen

TISDAG
• Kl 18:00-19:00 Latin Tävlingsträning E-C Klass, Dansskolan
• Kl 19:00-20:30 Latin Tävlingsträning B-A Klass, Dansskolan

ONSDAG
• Kl 17-21 Standard Tävlingsträning C-A Klass Pedagogen

TORSDAG
•Kl 19-30-21 Latin Tävlingsträning C-A Klass,Dansskolan

Brudvals

Lär dig dansa brudvals!
Lucas Malina tar er igenom valsens grunder så att ni efter dessa fem gånger har en stabil bas att stå på. Kursen innehåller även lite teknik i snurrar och poser som är fina inslag att lägga in i er dans.
Efter kursen kommer er brudvals innehålla:
1, Intro
2 Dansen
3 Avslutande pose 

ANMÄLAN
Kurs
5 ggr 1 tim/ggr

START: Tors 13 april
TID: 19.30-20:30

Slut datum 11 maj

Lärare: Lucas Malina
1050:-/ pers